Problem 14-8 On December 31, 2017, Marigold Company acquired a computer from Pla
ID: 2592121 • Letter: P
Question
Problem 14-8 On December 31, 2017, Marigold Company acquired a computer from Plato Corporation by issuing a $597,000 zero-interest-bearing note, payable in full on December 31, 2021. Marigold Company's credit rating permits it to borrow funds from its several lines of credit at 10%. The computer is expected to have a 5-year life and a $72,000 salvage value Prepare the journal entry for the purchase on December 31, 2017. (Round present value factor calculations to 5 decimal places, e.g. 1.25124 and the final answer to 0 decimal places e.g. 58,971. If no entry is required, select "No Entry" for the account titles and enter 0 for the amounts. Credit account titles are automatically indented when amount is entered. Do not indent manually.) Date Account Titles and Explanation Debit Credit December 31, 2017 Prepare any necessary adjusting entries relative to depreciation (use straight-line) and amortization (use effective-interest method) on December 31, 2018. (Round answers to 0 decimal places, e.g. 38,548. If no entry is required, select "No Entry" for the account titles and enter 0 for the amounts. Credit account titles are automatically indented when amount is entered. Do not indent manually.) DateAccount Titles and Explanation Debit Credit December 31, 2018 To record the depreciation.) December 31, 2018 To amortize the discount.) Schedule of Note Discount Amortization Debit, Interest Expense Credit, Carrying Amount Date Discount on Notes Payable of Note 12/31/17 12/31/18 12/31/19 12/31/20 12/31/21 Prepare any necessary adjusting entries relative to depreciation and amortization on December 31, 2019. (Round answers to 0 decimal places, e.g. 38,548. If no entry is required, select "No Entry" for the account titles and enter 0 for the amounts. Credit account titles are automatically indented when amount is entered. Do not indent manually.) DateAccount Titles and Explanation Debit Credit December 31 2019 To record the depreciation.) December 31, 2019 (To amortize the discount.)Explanation / Answer
Present Value of note payable = 597000*Present value interest factor (10%, 4)
= 597000*0.68301 = 407757
Journal entry for purchase on December 31, 2017:
Computer Dr 407757
Note Payable Cr 407757
Journal entry for depreciation as on December 31, 2018:
Depreciation = (407757 – 72000)/5 = 335757/5 = 67151
Journal:
Depreciation expense Dr 67151
Accumulated depreciation Cr 67151
Journal entry for amortisation as on December 31, 2018:
Amortisation Expense Dr 40776
Note Payable Cr 40776
Present Value of note payable = 597000*Present value interest factor (10%, 4)
= 597000*0.68301 = 407757
Date
Debit, Interest Expense Credit, Discount on Notes Payable
Carrying amount of Note
12/31/17
0
407757
12/31/18
407757*10% = 40776
448533
12/31/19
448533*10% = 44853
493386
12/31/20
493386*10% = 49339
542725
12/31/21
54275
597000
Journal entry for depreciation as on December 31, 2019:
Depreciation = (407757 – 72000)/5 = 335757/5 = 67151
Journal:
Depreciation expense Dr 67151
Accumulated depreciation Cr 67151
Journal entry for amortization as on December 31, 2019:
Amortization Expense Dr 44853
Note Payable Cr 44853
Date
Debit, Interest Expense Credit, Discount on Notes Payable
Carrying amount of Note
12/31/17
0
407757
12/31/18
407757*10% = 40776
448533
12/31/19
448533*10% = 44853
493386
12/31/20
493386*10% = 49339
542725
12/31/21
54275
597000