Following are the income statement and some additional information for Carolina
ID: 2593504 • Letter: F
Question
Following are the income statement and some additional information for Carolina Consulting Company.
All sales were on credit and accounts receivable decreased by $970 in 2016 compared to 2015. Merchandise purchases were on credit with a decrease in accounts payable of $770 during the year. Ending inventory was $570 larger than beginning inventory. Income taxes payable increased $370 during the year. All operating expenses were paid for in cash.
Required:
Prepare the cash flows from operating activities section of the statement of cash flows using the direct method. (Amounts to be deducted should be indicated with a minus sign.)
Carolina Consulting Company Income Statement For the Year Ended December 31, 2016 Net sales $ 13,500 Cost of goods sold (2,200 ) Gross margin 11,300 Operating expenses $ 2,700 Depreciation expense 1,250 (3,950 ) Income before taxes 7,350 Income taxes (2,300 ) Net income $ 5,050Explanation / Answer
Cash collected from Sales = Sales + decrease in accounts receivables
= $13500 + $970 = $14470
Cash payment for purchases = Cost of goods sold + decrease in accounts payable + increase in inventory
= $2200 + $770 + $570 = $3540
Cash paid for income tax = $2300 - $370 = $1930
Cash flow from operating activites is calculated below:
Particulars Amount ($) Cash collected from sales 14470 Less: Cash payment for purchases 3540 : Operating expenses 2700 : Income taxes paid 1930 Cash flow from operating activities 6300