Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Newport Corp. is considering the purchase of a new piece of equipment. The cost

ID: 2594160 • Letter: N

Question

Newport Corp. is considering the purchase of a new piece of equipment. The cost savings from the equipment would result in an annual increase in cash flow of $215,000. The equipment will have an initial cost of $945,000 and have a 6 year life. There is no salvage value for the equipment. If the hurdle rate is 9%, what is the approximate net present value? Ignore income taxes. (Future Value of $1, Present Value of $1, Future Value Annuity of $1, Present Value Annuity of $1.) (Use appropriate factor from the PV tables. Round your final answer to the nearest dollar amount.)

$315,000

$19,468

$964,468

$945,000

Explanation / Answer

Present value of inflows=$215000*Present value of annuity factor(9%,6)

=$215000*4.48589

=$964,468(Approx)

NPV=Present value of inflows-Present value of outflows

=$964,468-$945000

=$19468(B)(Approx).