Foster Inc. is trying to decide whether to lease or purchase a piece of equipmen
ID: 2595603 • Letter: F
Question
Foster Inc. is trying to decide whether to lease or purchase a piece of equipment needed for the next ten years. The equipment would cost $48,000 to purchase, and maintenance costs would be $5,300 per year After ten years, Föster estimates it could sell the equipment for $28,000 If Foster leases the equipment, would pay $16,000 each year, which would include all maintenance costs. (Future Value of $1. Present Value of S1. Future Value Annuity of $1. Present Value Annulty of $1) If the hurdle rate for Foster is 12%, Foster should (Round your PV factors to 4 decimal places. Do not round Intermediate calculations. Round your final answer to the nearest hundred.) O lease the equipment, as net present value of cost is about $21,500 less. O buy the equipment, as net present value of cost is about $21,500 less. O lease the equipment, as net present value of cost is about $17,800 less. buy the equipment, as net present value of cost is about $48,000 less. O Type here to search Esc 2 3 4 5 6Explanation / Answer
Answer - B
Purchase of Equipment
Initial cash outflow = $48,000
Maintenance cost = $5,300 per year
Salvage value = $28,000
Life = 10 Years
Cost of capital = 12%
PVAF@12% for 10 Years = 5.65
PVF@12% of 10th year = 0.322
Present value of cash Outflows = Initial cash outflow + (Yearly Maintenance Cost * PVAF@12% for 10 Years) – (Salvage value * PVF@12% of 10th year)
= $48,000 + ($5,300 * 5.65) – ($28,000*0.322)
Present value of cash Outflows =$68,929
Lease of Equipment
Cash outflow per year = $16,000
Present value of cash Outflows = (Cash outflow per year * PVAF@12% for 10 Years)
= ($16,000 * 5.65)
Present value of cash Outflows = $90,400
Difference = 90,400 – 68,929 = 21,471
It is recommended to buy the equipment as the cost is about $21,500 less in compare to leasing.