May Corporation, a merchandising firm, has budgeted sales as follows for the thi
ID: 2599504 • Letter: M
Question
May Corporation, a merchandising firm, has budgeted sales as follows for the third quarter of the year: July $84,400 August $95,400 September $80,600 Cost of goods sold is equal to 80% of sales. The company wants to maintain a monthly ending inventory equal to 130% of the Cost of Goods Sold for the following month. The inventory on June 30 is less than this ideal since it is only $85,176. The company is now preparing a Merchandise Purchases Budget. The desired beginning inventory for September is: $166,348
Explanation / Answer
Calculate desired beginning inventoy for september :
Beginning inventory for september :
September sales = 80600
September cost of goods sold = (80600*80) = 64480
Beginning Inventory for september = (64480*130%) = $83824