Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Carradine Corporation uses a job-order costing system with a single plantwide pr

ID: 2601140 • Letter: C

Question

Carradine Corporation uses a job-order costing system with a single plantwide predetermined overhead rate based on machine-hours. The company based its predetermined overhead rate for the current year on total fixed manufacturing overhead cost of $105,000, variable manufacturing overhead of $3.00 per machine-hour, and 70,000 machine-hours. The company recently completed Job P233 which required 60 machine-hours. The amount of overhead applied to Job P233 is closest to: (Round your intermediate calculations to 2 decimal places.)

Garrison 16e Rechecks 2017-06-28

Multiple Choice

$270

$180

$90

$450

Explanation / Answer

Fixed manufacturing overhead rate = 105000/70000 = 1.5 per machine hour

variable manufacturing overhead rate = 3 per machine hour

Total manufacturing overhead rate = (3+1.5) = 4.5 per machine hour

Amount of overhead applied to job P233 is closest = (60*4.5) = 270

so answer is a) $270