Income Statement Relationship (E8-5) At the beginning of the year, Siegel Brothe
ID: 2601182 • Letter: I
Question
Income Statement Relationship (E8-5) At the beginning of the year, Siegel Brothers, Inc., purchased a machine at a cost of $100,000. The estimated residual value was $10,000. Assume that the estimated useful life was four years, and the estimated productive life of the machine was 5,000 units Actual annual production was as follows: Year Units 11,300 1,100 3 1,200 ,400 2 4 Required: Complete a separate depreciation schedule for each of the alternative methods. Round your answers to the nearest dollar. a.Straight-line. b.Units-of-production. c.Double-declining-balance (year 1 and year 2 only).Explanation / Answer
Depreciation schedule :
a) Straight line :
Depreciation exp per year = (100000-10000/4) = 22500
Depreciation schedule :
b) Unit of production :
Depreciation rate per unit = (100000-10000/5000) = 18 per unit
c) Double declining balance :
Straight line rate = 100/4=25%
Double decline rate = 25*2= 50%
FIrst year dep = 100000*50%=50000
Second year dep = 100000*50%*50% = 25000
Depreciation expenses Year 1 22500 Year 2 22500 Year 3 22500 Year 4 22500 Total 90000