CHAPTER 8 HOMEWORK O Saved 3 Required information Part 1 of 3 [The following inf
ID: 2601224 • Letter: C
Question
CHAPTER 8 HOMEWORK O Saved 3 Required information Part 1 of 3 [The following information applies to the questions displayed below.] Ramirez Company installs a computerized manufacturing machine in its factory at the beginning of the year at a cost of $49,100. The machine's useful life is estimated at 10 years, or 401,000 units of product, with a $9,000 salvage value. During its second year, the machine produces 34,100 units of product. 10 points eBook Hint Print References Determine the machine's second-year depreciation and year end book value under the straight-line method Straight-Line Depreciation Choose Denominator: Estimated useful life (years) Annual Depreciatio Expense Cost minus salvage Depreciation expense 401 10 40,100 ar 2 Depreciation ear end book value (Year 2) $ 40,1 c Graw HillExplanation / Answer
Straight line depreciation :
Straight line dep = (Original cost-salvage value)/Useful life
= (49100-9000)/10
Straight line dep = 4010
second year dep = $4010
Book value (at the end of second year) = Cost-accumlated dep
= 49100-8020
Book value (at the end of second year) = 41080