Heres the question I am stuck on. The Walt Disney Company’s annual report for th
ID: 2607325 • Letter: H
Question
Heres the question I am stuck on.
The Walt Disney Company’s annual report for the year ended October 3, 2015, includes income statements for the years ending in 2013, 2014, and 2015. Net income for these three years is as follows (all in millions): $3,349 (2013), $4,289 (2014), and $4,796 (2015). Further analysis of the same income statements reveals that revenues were the following amounts for these same years (all in millions): $41,859 (2013), $42,891 (2014), and $43,996 (2015).
State each year's net income as a percentage of revenues. (Round your answers to 2 decimal places (i.e .1234 should be entered as 12.34).)
Explanation / Answer
(3349/41859)
=8%
(4289/42891)
=10%
(4796/43996)
=10.90%
2013 2014 2015 net income as a percentage of revenues(Net income/revenues)(3349/41859)
=8%
(4289/42891)
=10%
(4796/43996)
=10.90%