May June 1,250,000 fixed cost. i ile and the Determine the variable cost per gro
ID: 2607371 • Letter: M
Question
May June 1,250,000 fixed cost. i ile and the Determine the variable cost per gross-ton m EX 4-9Contribution margin ratio a. B Company budgets sales of $1,800,000, fixed costs of $1,000,000, and variable f $1,080,000. What is the contribution margin ratio for Bryan Company? b. If the and fixed costs and fixcontribution margin ratio for Carnegie Company is 32%, sales were $900,000 were $210,000, what was the income from operations? EX 4-10 Contribution margin and contribution margin ratio For a recent year, McDonald's company-owned restaurants had the expenses (in millions): following sales andExplanation / Answer
Contribution margin=Sales-Variable expenses
1.
Contribution margin=(1,800,000-1,080,000)=$720,000
Hence Contribution margin ratio=Contribution margin/Sales
=(720,000/1,800,000)
which is equal to
=40%
2.
Contribution margin=$900,000*32%
which is equal to=$288000
Hence income from operations=Contribution margin-Fixed cost
=(288000-210,000)
which is equal to
=$78000.