Please use this information to answer questions 13, 14 & 15: Assume the followin
ID: 2607964 • Letter: P
Question
Please use this information to answer questions 13, 14 & 15:
Assume the following information for Wilson Company:
Prime Costs $425,000
Conversion Costs 550,000
Direct Materials Used 85,000
Beginning Work In Process 198,000
Ending Work In Process 81,000
13. Direct Labor used is calculated to be: $ ____________________________
14. Factory Overhead is calculated to be: $ ___________________________
15. Total manufacturing cost is calculated to be: $ _____________________
Explanation / Answer
13 Direct Labor used = 425000-85000= 340000 14 Factory Overhead = 550000-340000= 210000 15 Total manufacturing cost = 85000+340000+210000= 635000