Che estimates it will use this equipment for four years, during which time it an
ID: 2609429 • Letter: C
Question
Che estimates it will use this equipment for four years, during which time it anticipates performing about 200 concerts. It estimates that after four years it can sell the equipment for $1,000. During year 2017, the band performs 45 concerts. On January 2 2017/ the Mathews Band acquires sound equipment for concert performances at a cost of $66,800. The band Compute the year 2017 depreciation using the straight-ine method. Choose Numerator. Choose Denominator = Annual Depreciation Expense Cost minus salvage = |Depreciation expenseExplanation / Answer
Depreciation under straight line method:
Depreciable basis /Estimated useful life in years = depreciation expense
65800/4
= $ 16450
**depreciable basis =cost-salvage
=66800-1000
= 65800