Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Use the following information to calculate the company\'s accounting net income

ID: 2612280 • Letter: U

Question

Use the following information to calculate the company's accounting net income for the year.

Credit Sales   $800,000
Cash Sales   $500,000
Operating Expenses on Credit   $200,000
Cash Operating Expenses   $700,000
Accounts Receivable (Beg. of Year)   $50,000
Accounts Receivable (End of Year)   $80,000
Accounts Payable (Beg. of Year)   $50,000
Accounts Payable (End of Year)   $100,000
Corporate Tax Rate   40%


a. $120,000
b. $240,000 Correct
c. $125,000
d. $300,000

Please show step by step how to get to 240,000. Thanks

Explanation / Answer

Total sales = 800,000 +500,000   =$ 1,300,000

Total expense = 200,000 +700,00 = $ 900,000

Income before tax = 1,300,000 -900,000

.                            =$ 400,000

les:tax(40%)          ( 160,000)                      [400000*.40]

net income          =$ 240,000

correct optiin is "B" -$240,000