Please kindly answer the 2 following questions: 11) Suppose today a mutual fund
ID: 2613455 • Letter: P
Question
Please kindly answer the 2 following questions:
11)
Suppose today a mutual fund has stocks of three companies: 200 shares of IBM currently valued at $50.00, 100 shares of GE currently values at $20 and 100 shares of Digital currently valued at $30. The mutual fund has 500 shares outstanding. If today 1000 additional investors buy one shares each of the mutual fund at the NAV of $30. This means that the fund manager has $30,000 additional fund to invest. The fund manager decides to use these additional funds to buy additional shares in IBM at today's price. Calculate tomorrow's NAV if IBM's shares increase to $75, GE's shares increase to $30, and Digital's shares increase to $45.
$35
$40
$45
$50
12)
Which of the following is NOT an example of the short-term borrowed funds for commercial banks?
Federal funds
Repurchase agreement
Jumbo CD
Repurchase agreement
A.$35
B.$40
C.$45
D.$50
Explanation / Answer
11. (A) $35
No. of shares of IBM bought with additional fund = $30,000 / $75
= 400
Now, Outstanding no. of shares of the mutual fund = 500 + 1,000
= 1,500
Total value of the mutual fund today = (200+400) * $75 + 100 * $30 + 100 * $45
= $52,500
NAV today = $52,500 / 1500
= $35
12. (C) Jumbo CD