Problem 8-7 Portfolio required return Suppose you are the money manager of a $4.
ID: 2614194 • Letter: P
Question
Problem 8-7
Portfolio required return
Suppose you are the money manager of a $4.74 million investment fund. The fund consists of 4 stocks with the following investments and betas:
If the market's required rate of return is 13% and the risk-free rate is 7%, what is the fund's required rate of return? Round your answer to two decimal places.
%
Explanation / Answer
Portfolio beta=Respective betas*Respective investment weights
=(240000/4,740,000*1.5)+(320000/4,740,000*-0.5)+(1180000/4,740,000*1.25)+(3,000,000/4,740,000*0.75)
=0.828059071
required return= risk-free rate +Beta*(MArket rate- risk-free rate )
=7+0.828059071*(13-7)
which is equal to
=11.97%(Approx).