Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider two local banks. Bank A has 77 loans? outstanding, each for? $1.0 milli

ID: 2616134 • Letter: C

Question

Consider two local banks. Bank A has

77 loans? outstanding, each for? $1.0 million, that it expects will be repaid today. Each loan has a 6%

probability of? default, in which case the bank is not repaid anything. The chance of default is independent across all the loans. Bank B has only one loan of $77

million? outstanding, which it also expects will be repaid today. It also has a 6%

probability of not being repaid. Calculate the? following:

a. The expected overall payoff of each bank.

b. The standard deviation of the overall payoff of each bank.

Explanation / Answer

Solution:-

a) Calculation of expected overall pay off

Bank A:-

Expected pay off of each loan

                              = Summation of expected amount of recovery*probability

                             =$1.0 million*0.94+0*0.06

                            =0.94 million

Hence the overall expected pay off = Expected payoff of each loan*Number of loans = 0.94 million *77 = 72.38 million

Bank B:-

Expected pay off of bank

                              = Summation of expected amount of recovery*probability

                             =$77.0 million*0.94+0*0.06

                            =72.38 million

Hence the expected overall pay off of both bank is $73.38 million.

b) Calculation of the standard deviation of each bank

Bank A:-

Variance of each loan =( CF1-Mean CF)2*P1+( CF2-Mean CF)2*P2

Where

CF1= Possible cash flow 1 =1 million

Mean CF= 0.94 million

P1=0.94

P2= 0.06

Hence

Variance of each loan =(1-0.94)2*0.94+(0-0.94)2*0.06

                                       =0.003384+0.05316

                                       =0.0564

Overall variance= Variance of each loan *Number of loans (Since independent )

                             = 0.0564*77= 4.3428

Standard deviation overall = (Variance overall)(1/2) = (4.3428)(1/2) =2.084

Hence the standard deviation of bank A= 2.084                                                                                                                                                        

Bank B:-

Variance of loan =( CF1-Mean CF)2*P1+( CF2-Mean CF)2*P2

                                                  =(77-72.38)2*0.94+(0-72.38)*0.06

                               =20.063736+314.331864

                                =334.3956

                                                                 

     Standard deviation   = (Variance )(1/2) = (334.3956)(1/2) =18.286

Hence the standard deviation of overall pay off of bank A= 2.084 and bank B= 18.286

Please feel free to ask if you have any query in the comment section