Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Bond Pricing Exercise & What do you nate about the sum of the present value of t

ID: 2617147 • Letter: B

Question

Bond Pricing Exercise & What do you nate about the sum of the present value of these yearly incomes? On June 20, 2013, Koala, Inc. issued a 10ea bond (with a typical $1000 face value) that had an annual coupon value of $55 Initially,the bond was sold for the premium price of $1,025 #1. Nominal yed- anent yield- . On June 20, 2018, this bond was selling for only $955 The maretrate of interest for a riskless corporate bond of tis matunity, was 4 5% on June 20, 2013, which refiects market expectaions about future rates of infation. The market rate of nterest for ansiass coperate bon. ofni matmy, was 4 O% on June 20, 2018, which reflects market expectations about uture rates of inflation 3. YTM in 2013YTMin 2018- . 5 [Describe in 2-3 sentences] 1. What was the nominal and cument yield on this bond on June 20, 2013 2. What was the nominal and oument yield on this bond on June 20, 20187 #7 3. What was the yield to maturity for this bond on June 20, 20137 On June 20, 20187 4 What happened to the risk premium for this bond from June 20, 2013 to June 20,208 5. Briefly, explain why this change may have occurred 2019 2020 2021 2022 2023 . [There are a milion and one possibilities here, so just be specuiative, but reasonable) #8 (What do you note ] 6. Suppose that the maket becomes even more certain thait future rates of iflation wi a, this matty, talk fon 4,0% and the market rale of interest for a riskless -corporate bond, this Koala, Inc bond, what will its selling price be? 7. What will be the dscounted present value of the income stream of this bond? 9 2020 Income

Explanation / Answer

As per rules I will answer the first 4 subparts of the question

1.Nominal yield on 20June 2013 = Coupon amount/ Face value

= 55/1000

= 5.5%

2.Current yield on 20 June 2013 = Annual coupon/ Current price

= 55/1025

=5.3659%

3. Nominal yield on 20June 2018 = Coupon amount/ Face value

= 55/1000

= 5.5%

4.Current yield on 20 June 2018 = Annual coupon/ Current price on June 20 2018

= 55/955

=5.7592%