Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please answer the following finance questions. Please be sure to show and explai

ID: 2622178 • Letter: P

Question

Please answer the following finance questions. Please be sure to show and explain all work!


3. Skye Peak Corporation bought 200 shares of Tesla Motors stock at $235 per share. At the same time, it sold call options on 100 shares with exercise price $240, expiring after 303 days, at $41.85 per share. Skye Peak also sold calls on 100 shares, with exercise price $250, maturing after 303 days, at $37.95 per share. When the options expired, the stock was trading at $245 per share. Ignore transaction costs and dividends. Find the following:


(A) The initial value of the investment


(B) The final value of the investment


(C) The profit in this investment, defined as the difference between (A) and (B)


(D) The risk-adjusted discount rate in this investment is 10%. Using continuous discounting, find the NPV of this investment.


4. Ramshead Corporation has bought 300 shares of Apple stock at $528.70 per share. It has sold call options on 100 shares, with exercise price $530, for $18 each; and options on 200 shares, exercise price $540, for $13.63 each. All options will expire after 57 days and then Ramshead will liquidate this position. Ramshead expects the price of Apple stock after 57 days to be $535 per share. It uses 12% as the discount rate, with continuous compounding. Calculate the following:


(A) The initial investment


(B) The final liquidation value


(C) NPV of this investment


Explanation / Answer

3)

A) Initial value = 200*235 - 100*41.85 - 100*37.95 = $39020

B)Final value = 200*245 - 5*100 = $48500

C) Profit = Final value - Initial value = 48500 - 39020 = $9480

D) Profit = Final value/e^(r*t) - Initial value = 48500/e^(0.1*303/365) - 39020 = $5616.40

4)

A) Initial value = 300*528.70 + 100*18 + 200*13.63 = $154084

B)Final value = 300*535 - 100*18*e^(0.12*57/365) - 200*13.63*e^(0.12*57/365) -5*100 = $160000

C) NPV = Final value/e^(0.12*57/365) - Initial value = $2945.56