Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem 15-9 Capital Structure Analysis Pettit Printing Company has a total mark

ID: 2623270 • Letter: P

Question

Problem 15-9
Capital Structure Analysis

Pettit Printing Company has a total market value of $100 million, consisting of 1 million shares selling for $50 per share and $50 million of 10% perpetual bonds now selling at par. The company's EBIT is $13.12 million, and its tax rate is 20%. Pettit can change its capital structure either by increasing its debt to 70% (based on market values) or decreasing it to 30%. If it decides to increase its use of leverage, it must call its old bonds and issue new ones with a 12% coupon. If it decides to decrease its leverage, it will call in its old bonds and replace them with new 8% coupon bonds. The company will sell or repurchase stock at the new equilibrium price to complete the capital structure change.

The firm pays out all earnings as dividends; hence, its stock is a zero growth stock. Its current cost of equity, rs, is 14%. If it increases leverage, rs will be 16%. If it decreases leverage, rs will be 13%.

**Please Round Answers Accordingly**

Present situation (50% debt):
What is the firm's WACC? Round your answer to three decimal places.
     %
What is the total corporate value? Enter your answer in millions. For example, an answer of $1.2 million should be entered as 1.2, not 1,200,000. Round your answer to three decimal places.

$   million

70% debt:
What is the firm's WACC? Round your answer to two decimal places.
     ? %
What is the total corporate value? Enter your answer in millions. For example, an answer of $1.2 million should be entered as 1.2, not 1,200,000. Round your answer to three decimal places.
$   million

30% debt:
What is the firm's WACC? Round your answer to two decimal places.
     ? %
What is the total corporate value? Enter your answer in millions. For example, an answer of $1.2 million should be entered as 1.2, not 1,200,000. Round your answer to three decimal places.
$   million

Explanation / Answer

A

DEBENTURES:
Pre-Tax Cost of Debt = 10%
After-Tax Cost of Debt = 10*(1-20%) = 8%
Market Value of Debt = $50M

COMMON STOCK
Cost of Equity = 14%
Market Value of Common Stock = $100M

WACC = Proportion of each fund * Cost of fund
[50M/(50M + 100M)]*8% + [100M/(50M + 100M)]*14%
= 12%

PARTICULARS

AMOUNT

EBIT

13120000

(-) Interest

5000000

EBT

8120000

(-) Tax @ 20%

1624000

Net Income [i]

6496000

Cost of Equity [ii]

14%

Value of Equity [iii = i/ii]

46400000.00

Value of Debt [iv]

50000000

Total Value of Firm [iii + iv]

96400000.00

Corporate Value = $96.400M

B
DEBENTURES:
Pre-Tax Cost of Debt = 12%
After-Tax Cost of Debt = 12*(1-20%) = 9.6%
Debt proportion = 0.7
Market Value of Debt = 0.7*Total Market Value of funds
=0.7*(50M + 150M) = $105M

COMMON STOCK
Cost of Equity = 16%
Equity proportion = 0.3
Market Value of Equity = 0.3*Total Market Value of funds
=0.3*(50M + 150M) = $45M

WACC = Proportion of each fund * Cost of fund
= 0.7*9.6% + 0.3*16%
= 11.52%

PARTICULARS

AMOUNT

EBIT

13120000

(-) Interest

12600000

EBT

520000

(-) Tax @ 20%

104000

Net Income [i]

416000

Cost of Equity [ii]

16.00%

Value of Equity [iii = i/ii]

2600000.00

Value of Debt [iv]

105000000

Total Value of Firm [iii + iv]

107600000.00

Corporate Value = $107.600M

C
DEBENTURES:
Pre-Tax Cost of Debt = 8%
After-Tax Cost of Debt = 12*(1-20%) = 6.4%
Debt proportion = 0.3
Market Value of Debt = 0.3*Total Market Value of funds
=0.3*(50M + 150M) = $45M

COMMON STOCK
Cost of Equity = 13%
Equity proportion = 0.7
Market Value of Debt = 0.7*Total Market Value of funds
=0.7*(50M + 150M) = $105M

WACC = Proportion of each fund * Cost of fund
= 0.3*6.4% + 0.7*13%
= 11.02%

PARTICULARS

AMOUNT

EBIT

13120000

(-) Interest

3600000

EBT

9520000

(-) Tax @ 20%

1904000

Net Income [i]

7616000

Cost of Equity [ii]

13%

Value of Equity [iii = i/ii]

58584615.38

Value of Debt [iv]

45000000

Total Value of Firm [iii + iv]

103584615.38

Corporate Value = $103.585M

PARTICULARS

AMOUNT

EBIT

13120000

(-) Interest

5000000

EBT

8120000

(-) Tax @ 20%

1624000

Net Income [i]

6496000

Cost of Equity [ii]

14%

Value of Equity [iii = i/ii]

46400000.00

Value of Debt [iv]

50000000

Total Value of Firm [iii + iv]

96400000.00