Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider an asset that costs $878,400 and is depreciated straight-line to zero o

ID: 2623322 • Letter: C

Question

Consider an asset that costs $878,400 and is depreciated straight-line to zero over its nine-year tax life. The asset is to be used in a six-year project; at the end of the project, the asset can be sold for $135,100.

If the relevant tax rate is 30 percent, what is the aftertax cash flow from the sale of this asset?

Aftertax salvage value: $_______________

Consider an asset that costs $878,400 and is depreciated straight-line to zero over its nine-year tax life. The asset is to be used in a six-year project; at the end of the project, the asset can be sold for $135,100.

Explanation / Answer

book value after six years =878,400 -6*878,400/9=292800

market value is less than book value

Aftertax salvage value = 135,100