Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Cochrane, Inc., is considering a new three-year expansion project that requires

ID: 2624616 • Letter: C

Question

Cochrane, Inc., is considering a new three-year expansion project that requires an initial fixed asset investment of $2,340,000. The fixed asset will be depreciated straight-line to zero over its three-year tax life, after which time it will be worthless. The project is estimated to generate $2,230,000 in annual sales, with costs of $1,220,000. The project requires an initial investment in net working capital of $158,000, and the fixed asset will have a market value of $183,000 at the end of the project. Assume that the tax rate is 40 percent and the required return on the project is 9 percent.

What are the net cash flows of the project for the following years 0,1,2,3

Cochrane, Inc., is considering a new three-year expansion project that requires an initial fixed asset investment of $2,340,000. The fixed asset will be depreciated straight-line to zero over its three-year tax life, after which time it will be worthless. The project is estimated to generate $2,230,000 in annual sales, with costs of $1,220,000. The project requires an initial investment in net working capital of $158,000, and the fixed asset will have a market value of $183,000 at the end of the project. Assume that the tax rate is 40 percent and the required return on the project is 9 percent.

Explanation / Answer

Hi,

Please find the detailed answer as follows:

Initial Investment = -2340000 - 158000 = -2498000

Annual Cash Inflows = (Annual Sales - Annual Costs - Depreciation)*(1-Tax Rate) + Depreciation = (2230000 - 1220000 - 2340000/3)*(1-40%) + 2340000/3 = 918000

Requirement 1:

Cash Flow Year 1 = 918000

Cash Flow Year 2 = 918000

Cash Flow Year 3 = 918000 + 158000 (Recovery of Working Capital) + 183000*(1-.40) (Market Value after Tax) = 1185800

Requirement 2:

NPV = -2498000 + 918000/(1+.09)^1 + 918000/(1+.09)^2 + 1185800/(1+.09)^3 = 32519.24 or 32519

Thanks.