ABC company is considering the introduction of a new product line. The initial i
ID: 2627210 • Letter: A
Question
ABC company is considering the introduction of a new product line. The initial investment required for this project is $400,000 , and annual maintenance costs are anticipated to be $55,000 . Annual operating costs will be directly proportional to the level of production at $11.5 per unit, and each unit of product can be sold for $42 . If the MARR is 20 % and the project has a life of five years, what is the minimum annual production level for which this project is economically viable? (Enter your answer as a number rounded to the nearest whole number.)
Explanation / Answer
for economic viability of this project, we need to check the prooductiion level at which PV of future cash flow = inital cost i.e NPV of this project will be zero, that will be the minimum viable level of production
Let minimum viable level of production = x unit
annual profit = 42x-11.5x-55000 = 30.5x-55,000
let annual profit = 30.5x-55,000 = $y
MARR = 20%
time = 5 years
PVIFA is present valuee interest factor of annuity
PVIFA(r%,n) = ([1-(1+r)^-n]/r
PVIFA(20,5) = 2.9906
NPV = -400,000+y*PVIFA(20,5)
NPV = -400,000+y*2.9906 = 0 ( for minimum viable level)
solving for y
y = 400,000/2.9906 = $133752.424263
y = 30.5x-55,000 = 133752.424263
x = (133752.424263+55,000 )/30.5 = 6188.60 unit