Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Information on Janicek Power Co., is shown below. Assume the companys tax rate i

ID: 2627611 • Letter: I

Question

Information on Janicek Power Co., is shown below. Assume the companys tax rate is 35 percent. Debt: 8,500 7.2 percent coupon bonds outstanding, $1,000 par value, 25 years to maturity, selling for 118 percent of par; the bonds make semiannual payments. Common stock: 225,000 shares outstanding, selling for $87 per share; beta is 1.15. Preferred stock: 15,000 shares of 4.8 percent preferred stock outstanding, currently selling for $98 per share. Market: 7 percent market risk premium and 3.1 percent risk-free rate. Required: Calculate the company's WACC. (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)

Explanation / Answer

Formula used for calculation of WACC (Weighted Average Cost of Capital) is:

KWACC = (WE x KE) + (WD x KDafter tax) + (WP x KP)

In which:

KWACC = Weighted average cost of capital

WE = Market value weight of Common Stock

KE = Cost of Equity (Common stock)

WD = Market value weight of Debt

KDafter tax = After-tax cost of debt

WP = Market value weight of Preferred Stock

KP = Cost of Preferred Stock

.

Market value of debt = 8,500 x ($1,000 x 118%)

= 8,500 x $1,180

= $10,030,000

Market value of common stock = 225,000 x $87

= $19,575,000

Market value of preferred stock = 15,000 x $98

= $1,470,000

Total market value of firm = Market value of debt +Market value of common stock + Market value of preferred stock

= $10,030,000 + $19,575,000 + $1,470,000

= $31,075,000

Market value weight of Debt (WD) = Market value of debt / Total market value of firm

= $10,030,000 / $31,075,000

= 0.3228

Market value weight of Common Stock (WE) = Market value of common stock / Total market value of firm

= $19,575,000 / $31,075,000

= 0.6299

Market value weight of Preferred Stock (WP) = Market value of preferred stock / Total market value of firm

= $1,470,000 / $31,075,000

= 0.0473

Before tax Cost of Debt (KD before tax) = ($36 x A.P.V.F50 R%) + ($1,000 / (1 + R%)50)

Using interpolation (or trial rate method), R = 2.91%

Annual after before tax cost of debt = 2.91% x 2

= 5.82%

After tax cost of debt (KDafter tax) = 5.82% x (1