Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider an asset that costs $687,400 and is depreciated straight-line to zero o

ID: 2635407 • Letter: C

Question

Consider an asset that costs $687,400 and is depreciated straight-line to zero over its seven-year tax life. The asset is to be used in a four-year project; at the end of the project, the asset can be sold for $135,700.(Do not round intermediate calculations.)

If the relevant tax rate is 30 percent, what is the aftertax cash flow from the sale of this asset?

Consider an asset that costs $687,400 and is depreciated straight-line to zero over its seven-year tax life. The asset is to be used in a four-year project; at the end of the project, the asset can be sold for $135,700.(Do not round intermediate calculations.)

Explanation / Answer

the depreciation allowance for each year under simplified straight line is $687400/7 = $98200

4*$98200 = $392800

  687400 - 392800 = 294600

asset sold for 135700

loss = 294600 - 135700 = 158900

tax on loss = 158900*.30 = 47670

Aftertax salvage value =  47670 + 135700 = $183370