Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

ABC Co. and XYZ Co. are identical firms in all respects except for their capital

ID: 2635683 • Letter: A

Question

ABC Co. and XYZ Co. are identical firms in all respects except for their capital structure. ABC is all equity financed with $800,000 in stock. XYZ uses both stock and perpetual debt; its stock is worth $400,000 and the interest rate on its debt is 10 percent. Both firms expect EBIT to be $97,000. Ignore taxes.

  

Rico owns $80,000 worth of XYZ

ABC Co. and XYZ Co. are identical firms in all respects except for their capital structure. ABC is all equity financed with $800,000 in stock. XYZ uses both stock and perpetual debt; its stock is worth $400,000 and the interest rate on its debt is 10 percent. Both firms expect EBIT to be $97,000. Ignore taxes.

Explanation / Answer

Answer:

(A) EBIT of XYZ company is $ 97,000

So,Earning after interest but before tax will be 97,000 - 40,000 (interest on 400,000)

                                                                 = $ 57,000

So the rate of return for XYZ will be 57,000/400,000 * 100 = 14.25 %

Hence, Rico will expect 14.25 % rate of return or 80,000 * 14.25/100 = $ 11,400

b)

Rate of return of ABC is $ 97,000/ $ 800,000 * 100 = 12.13 %

So, Rico will get a return of 12.13 % or $ 80,000 * 12.13/100 = $ 9,704

c)

Cost of Equity for ABC = $ 97,000/$ 800,000 * 100 = 12.13 %

Cost of equity for XYZ = $ 57,000/$ 400,000 * 100 =   14.25 %

d)

Since, ABC used only one type of finance hence it's WACC will be simple cost to capital

i.e. $ 97,000/$ 800,000 * 100 = 12.13 %

WACC for XYZ :

Weight of equity = 400,000/800,000 = 50 %

Weight of debt   = 400,000/800,000 = 50 %

Cost of equity = 57,000/400,000     = 14.25 %

Cost of debt = 10 %

WACC = (Weight of equity * cost of equity) + ( weight of debt * cost of debt)

Putting the values, we get

(50 * 14.25)/100 + (50 * 10)/100

=12.13

Thanks