Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

After-tax Cost of Debt The Heuser Company\'s currently outstanding bonds have a

ID: 2636547 • Letter: A

Question

After-tax Cost of Debt

The Heuser Company's currently outstanding bonds have a 7% coupon and a 13% yield to maturity. Heuser believes it could issue new bonds at par that would provide a similar yield to maturity. If its marginal tax rate is 35%, what is Heuser's after-tax cost of debt? Round your answer to two decimal places.

%

Cost of Preferred Stock

Tunney Industries can issue perpetual preferred stock at a price of $53.00 a share. The stock would pay a constant annual dividend of $5.00 a share. What is the company's cost of preferred stock, rp? Round your answer to two decimal places.

%

Explanation / Answer

Coupon rate = 7%

MArginal tax rate = 35%

After tax cost of debt = Before tax cost of debt x(1-tax rate)

After tax cost of debt = 7%x(1-35%)

After tax cost of debt = 4.55%

Cost of preferred Stock = Annual dividend on prefered stock / Current market price of Preferred stock

Assumming market price as $53 a share ,Annual dividend as $5

Cost of prefered Stock = 5/53x100

Cost of preferred Stock = 9.43%