P16-20- Inventory financing Raymond Manufacturing faces a liquidity crises; It n
ID: 2636648 • Letter: P
Question
P16-20- Inventory financing Raymond Manufacturing faces a liquidity crises; It needs a lone of $100,000 for a month. Having no source of additional unsecured borrowing, the firm must find a secured short term lender. The firms accounts receivable are quiet low, but it inventory is considered liquid and reasonable good collateral. The book value of the income is $300,000, of which $120,000 is finished goods. (Note; assume a 365-day year)
1) City Wide Bank will make a $100,000 trust receipt loan against the finished goods inventory. The annual interest rate on the loan is 12% on the outstanding loan balance plus a 0.25% administration fee levied against the $100,000 initial loan amount. Because it will be liquidated as inventory is sold, the average amount owed over the month is expected to be $75,000.
2) Sun State Bank will lend $100,000 against a floating lien on the book value of inventory for the one month period at an annual interest rate of 13%.
3) Citizen Bank and Trust will lend $100,000 against a warehouse receipt on the finished goods and charge 15% annual interest on the outstanding loan balance. A 0.5% warehousing fee will be levied against the average amount borrowed. Because the loan will be liquidated as inventory is sold, the average loan balance is expected to be $60,000.
a) Calculate the dollar cost of each of the proposed plans for obtaining an initial loan amount of $100,000.
b) Which plan do you recommend? Why?
c) If the firm had made a purchase of $100,000 for which it had been given terms of 2/10 net 30, would it interest the firms profitability to give up the discount and not borrow as recommended in part b? Why or why not?
Explanation / Answer
a. Cost of Option 1. Interest = 75,000 x 12 / 100 = 9,000
9,000 / 12 = $750 + 0.25% of 100,000 = 250
Total Cost $1,000
Cost of Option 2. Interest = 100,000 x 13 / 100 = 13,000
13,000 / 12 = $1083.33
Total Cost $1,083.33
Cost of Option 3. Interest = 60,000 x 15 / 100 = 9,000
9,000 / 12 = $750 + Warehousing Fees of 0.5% on 60,000(i.e. 300)
Total Cost $1,050
b. Option 1 is better beacuse it has lowest cost of $1,000. And it does not require any Floating lien like option 2.
c. If the Firm give up the Discount and does not borrow than it will save $1,000 but for this it has to give up Discount of 2,000. So, there will be loss on giving up of discount, so the firm should not give up discount.