Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

All the sums require application of Future Value formula 3a). Yearly payment (PM

ID: 2644218 • Letter: A

Question

All the sums require application of Future Value formula 3a). Yearly payment (PMT) = $ 3600, I = 10% ie 0.10%, n = 40 years, FV = ? formula =                                     FV   = PMT [ ( ( 1 + i )^n -1 ) / i ]                                   Fv = 3600 [ ( ( 1 + 0.10 )^40 -1 ) /0.10 ] $1,593,333 3b) PMT 3600 ; I - 6% = 0.06%, n = 40 years, FV = ?                               FV   = PMT [ ( ( 1 + i )^n -1 ) / i ]                                   Fv = 3600 [ ( ( 1 + 0.06) )^40 -1 ) /0.06 ]                                          = $ 557,143 3c)Therefore, risk aversion and being too cautious All the sums require application of Future Value formula 3a). Yearly payment (PMT) = $ 3600, I = 10% ie 0.10%, n = 40 years, FV = ? formula =                                     FV   = PMT [ ( ( 1 + i )^n -1 ) / i ]                                   Fv = 3600 [ ( ( 1 + 0.10 )^40 -1 ) /0.10 ] $1,593,333 3b) PMT 3600 ; I - 6% = 0.06%, n = 40 years, FV = ?                               FV   = PMT [ ( ( 1 + i )^n -1 ) / i ]                                   Fv = 3600 [ ( ( 1 + 0.06) )^40 -1 ) /0.06 ]                                          = $ 557,143 3c)Therefore, risk aversion and being too cautious

Explanation / Answer

4a. The questions requires us to find the present value of $1,593,333 using inflation rate of 3% and interest rate of 10%. Using multiplicative model, the discount rate becomes 1.10 x 1.03 = 1.133 = 13.3%

Present value = Amount / (1+ i )n

Hence, we get: PV = 1,593,333 / (1.133)40 = 1593333 / 147.6374 = $10,792 approx.

4b. In this sub part, discount factor for calculating Present value will be: Inflation factor x Interest rate factor

i.e. 1.06 x 1.03 = 1.0918 = 9.18%

PV = Amount / (1+ i)n

Hence P.V. = 557143 / (1.0918)40 = 557143 / 33.5524 = $16,605 approx.

4c. $16,605 - $10792 = $5,813

This is the difference due to different risk aversion levels in 4a and 4b.