Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Quantitative Problem: Potter Industries has a bond issue outstanding with an ann

ID: 2647097 • Letter: Q

Question

Quantitative Problem: Potter Industries has a bond issue outstanding with an annual coupon of 6% and a 10-year maturity. The par value of the bond is $1,000. If the going annual interest rate is 7.8%, what is the value of the bond? Round your answer to the nearest cent. Do not round intermediate calculations.
$  

Quantitative Problem: Potter Industries has a bond issue outstanding with a 6% coupon rate with semiannual payments of $30, and a 10-year maturity. The par value of the bond is $1,000. If the going annual interest rate is 7.8%, what is the value of the bond? Round your answer to the nearest cent. Do not round intermediate calculations.
$  

7B

Quantitative Problem: Ace Products has a bond issue outstanding with 15 years remaining to maturity, a coupon rate of 7.2% with semiannual payments of $36, and a par value of $1,000. The price of each bond in the issue is $1,170.00. The bond issue is callable in 5 years at a call price of $1,072.

What is the bond's current yield? Round your answer to two decimal places. Do not round intermediate calculations.
  %

What is the bond's nominal annual yield to maturity (YTM)? Round your answer to two decimal places. Do not round intermediate calculations.
  %

What is the bond's nominal annual yield to call (YTC)? Round your answer to two decimal places. Do not round intermediate calculations.
  %

Explanation / Answer

Quantitative Problem: Potter Industries has a bond issue outstanding with an annual coupon of 6% and a 10-year maturity. The par value of the bond is $1,000. If the going annual interest rate is 7.8%, what is the value of the bond? Round your answer to the nearest cent. Do not round intermediate calculations.

Bond Value = pv(rate, nper,pmt,fv)

Nper  (indicates the period) = 10

PV (indicates the price) = ?

PMT (indicate the annual payment) = 1000*6% = 60

FV (indicates the face value) = 1000

Rate (indicates YTM) = 7.8%

Bond Value = pv( 7.8%,10,60,1000)

Bond Value = $ 878.12

Quantitative Problem: Potter Industries has a bond issue outstanding with a 6% coupon rate with semiannual payments of $30, and a 10-year maturity. The par value of the bond is $1,000. If the going annual interest rate is 7.8%, what is the value of the bond? Round your answer to the nearest cent. Do not round intermediate calculations.

Bond Value = pv(rate, nper,pmt,fv)

Nper  (indicates the period) = 10*2 = 20

PV (indicates the price) = ?

PMT (indicate the semi annual payment) = 1000*6% *1/2= 30

FV (indicates the face value) = 1000

Rate (indicates YTM) = 7.8%*1/2 = 3.9%

Bond Value = pv( 3.9%,20,30,1000)

Bond Value = $ 876.60

Quantitative Problem: Ace Products has a bond issue outstanding with 15 years remaining to maturity, a coupon rate of 7.2% with semiannual payments of $36, and a par value of $1,000. The price of each bond in the issue is $1,170.00. The bond issue is callable in 5 years at a call price of $1,072.

What is the bond's current yield? Round your answer to two decimal places. Do not round intermediate calculations.


Bond's current yield = 36/1170 * 2

Bond's current yield = 6.15%

What is the bond's nominal annual yield to maturity (YTM)? Round your answer to two decimal places. Do not round intermediate calculations.

Bond's nominal annual yield to maturity (YTM) = rate(nper,pmt,pv,fv)*2

Nper (indicates the period) = 15*2 = 30

PV (indicates the price) = 1170

PMT (indicate the semi annual payment) = 36

FV (indicates the face value) = 1000

Rate (indicates YTM) = ?

Bond's nominal annual yield to maturity (YTM) = rate(30,36,-1170,1000)*2

Bond's nominal annual yield to maturity (YTM) = 5.52%

What is the bond's nominal annual yield to call (YTC)? Round your answer to two decimal places. Do not round intermediate calculations.

Bond's nominal annual yield to call (YTC) = rate(nper,pmt,pv,fv)*2

Nper (indicates the period) = 5*2 = 10

PV (indicates the price) = 1170

PMT (indicate the semi annual payment) = 36

FV (indicates the call value) = 1072

Rate (indicates YTM) = ?

Bond's nominal annual yield to call (YTC)= rate(10,36,-1170,1072)*2

Bond's nominal annual yield to call (YTC) = 4.65%