Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Come and Go Bank offers your firm a discount interest loan at 7 percent for up t

ID: 2647479 • Letter: C

Question

Come and Go Bank offers your firm a discount interest loan at 7 percent for up to $32 million, and in addition requires you to maintain a 5 percent compensating balance against the amount borrowed.

What is the effective annual interest rate on this lending arrangement? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))

Come and Go Bank offers your firm a discount interest loan at 7 percent for up to $32 million, and in addition requires you to maintain a 5 percent compensating balance against the amount borrowed.

Explanation / Answer

SOLUTION:

Calculation of Effective annual interest rate.

= $32,000,000 * 7% = $2,240,000

= $32,000,000 * 5% = $1,600,000

= $32,000,000 - $2,240,000 - $1,600,000 = $28,160,000

= $2,240,000 / $28,160,000 = 7.95%

Effective annual interest rate = 7.95%