Suppose we have a bond issue currently outstanding that has 25 years left to mat
ID: 2647953 • Letter: S
Question
Suppose we have a bond issue currently outstanding that has 25 years left to maturity. The coupon rate is 9% and coupons are paid annually. The bond is currently selling for $968.72 per $1,000 bond. What is the before-tax cost of debt (YTM)?
5.00%
9.33%
10.0%
9.00%
Based on the information from Question 36, if the firm's marginal tax rate is 20%. What's the firm's after-tax cost of debt?________
3.58%
5.08%
6.32%
7.46%
5.00%
9.33%
10.0%
9.00%
Based on the information from Question 36, if the firm's marginal tax rate is 20%. What's the firm's after-tax cost of debt?________
3.58%
5.08%
6.32%
7.46%
Explanation / Answer
Coupon Rate 9% Par Value 1,000.00 Interest(1000*9%) 90.00 Price 968.72 YTM = Interest/Price YTM = 90/968.72 YTM = 9.3% Tax Rate 20% YTM = 9.3%(1-.2) YTM = 7.4%