Suppose home owners owe $5.5 trillion in mortgage loans. (a) If the mortgage int
ID: 2652028 • Letter: S
Question
Suppose home owners owe $5.5 trillion in mortgage loans. (a) If the mortgage interest rate is 5 percent, approximately how much are home owners paying in annual mortgage interest? $? billion (b) If the interest rate drops to 4 percent, by how much will annual interest payments decline? Interest decline of $? billion Suppose home owners owe $5.5 trillion in mortgage loans. (a) If the mortgage interest rate is 5 percent, approximately how much are home owners paying in annual mortgage interest? $? billion (b) If the interest rate drops to 4 percent, by how much will annual interest payments decline? Interest decline of $? billion Suppose home owners owe $5.5 trillion in mortgage loans. (a) If the mortgage interest rate is 5 percent, approximately how much are home owners paying in annual mortgage interest? $? billion (b) If the interest rate drops to 4 percent, by how much will annual interest payments decline? Interest decline of $? billionExplanation / Answer
Answer:
(a) Calculation of annual mortgage interest:
Interest = Principal * rate * time
=5500 Billion *5%*1 = $275 Billion
(b) Calculation of decline in annual interest payment:
Decline in interest % = 5% -4% = 1%
Hence decline in interest payment = Principal * Decline % * time
= 5500 Billion *1%*1 = $55 Billion