Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Mo & Chris\'s Delicious Burgers, Inc., sells food to Military Cafeterias for $29

ID: 2653223 • Letter: M

Question

Mo & Chris's Delicious Burgers, Inc., sells food to Military Cafeterias for $29 a box. The fixed costs of this operation are $132,000, while the variable cost per box is $17.

   

What is the break-even point in boxes?

   

   

Calculate the profit or loss on 14,000 boxes and on 29,500 boxes. (Input all amounts as positive values. Omit the "$" sign in your response.)

   

   

What is the degree of operating leverage at 13,000 boxes and at 29,500 boxes? (Enter only numeric value rounded to 2 decimal places.)

   

   

If the firm has an annual interest expense of $10,700, calculate the degree of financial leverage at both 13,000 and 29,500 boxes.(Enter only numeric value rounded to 2 decimal places.)

   

    

What is the degree of combined leverage at both sales levels? (Enter only numeric value rounded to 2 decimal places.)

   

Mo & Chris's Delicious Burgers, Inc., sells food to Military Cafeterias for $29 a box. The fixed costs of this operation are $132,000, while the variable cost per box is $17.

Explanation / Answer

a. at breakeven, costs = revenues. there are no profit or no loss.

let the no. of boxes be "x". total revenue = 29x

total variable cost = 17x. total fixed cost = 132,000

so, 17x+132,000 = 29x

12 x = 132,000 or x = 11,000 boxes

b. 14, 000 boxes

Total revenue = 14,000*29

cost = 14,000*17+132,000

profit = revenue - costs = 14,000*29 - (14,000*17)-132,000

= 14,000*12 - 132,000 = 36,000 profit

29,500 boxes:

profit = revenue - costs = 29,500*29 - (29,500*17) - 132,000

= 29,500*12 - 132,000 = 222,000 profit

c. Operating leverage = fixed costs/total costs

fixed costs = 132,000. varibale costs for 13,000 boxes = 13,000*17 = 221,000. total cost = 353,000

Operating leverage for 13,000 boxes = 132000/353000 = 37.39%

variable costs of 29500 boxes = 29500*17 = 501500. total cost = 633500. operating leverage = 132000/633500 = 20.83%

d. financial leverage = financial costs/total costs. interest expense = 10,700

total cost of 13,000 boxes (as calculated earlier) = 353,000

financial leverage of 13,000 boxes= 10700/353000 = 3.03%

total cost of 29,500 boxes (as calculated earlier) = 633500

financial leverage of 29,500 boxes = 10700/633500 = 1.69%

e. combined leverage of 13,000 boxes = operating+financial leverage = 37.39%+3.03% = 40.42%

combined leverage of 29,500 boxes = operating+financial leverage = 20.83%+1.69% = 22.52%