Assume that you are on the financial staff of Vanderheiden Inc, and you have col
ID: 2656029 • Letter: A
Question
Assume that you are on the financial staff of Vanderheiden Inc, and you have collected the following data: The yield on the company's outstanding bonds is 7.75%, its tax rate is 40%, the next expected dividend is $0.65 a share, the dividend is expected to grow at a constant rate of 6.00% a year, the price of the stock is $15.00 per share, the flotation cost for selling new shares is F-10%, and the target capital structure is 45% debt and 55% common equity, what is the firm's WACC, assuming it must issue new stock to finance its capital budget? a. 7.6496 b. 7.26% ?c. 8.44% O d. 8.0496 e. 6.89%Explanation / Answer
Answer :d. 8.04%
Cost of debt =7.75%
Tax rate = 40%
After tax cost of debt = 7.75%(100-40%) = 4.5%
Dividend in year 1 (D1) = $0.65
Growth rate (g) = 6%
Current market price (P0) = $15
Flotation costs(F) = 10%
P0(1-F) = D1 / Ke-g
Ke = [ D1 / P0(1-F) ]+ g
Ke = [ 0.65 / 15(1-0.10)]+0.06
Ke = 0.1081 i.e 10.81%
WACC = Cost of debt*weight of debt+Cost of equity*weight of equity
WACC = 0.048*0.45+0.1081*0.55
WACC = 8.04%