Carnival Company is considering leasing a new equipment. The lease lasts for 8 y
ID: 2656696 • Letter: C
Question
Carnival Company is considering leasing a new equipment. The lease lasts for 8 years. The lease calls for 8 payments of $9,000 per year with the first payment occurring immediately. The equipment would cost $60,000 to buy and would be straight-line depreciated to a zero salvage value over 8 years. The actual salvage value is negligible because of technological obsolescence. The firm can borrow at a rate of 6%. The corporate tax rate is 25%. What is the after-tax cash flow from leasing relative to the after-tax cash flow from purchasing in year 0?
Explanation / Answer
What is the after-tax cash flow from leasing relative to the after-tax cash flow from purchasing in year 0?
First lease Payment after tax =9000*(1-.25)=6750
Cost of Machine if Purchased =60000
fter-tax cash flow from purchasing in year 0=60000-6750=$53250