Tool Manufacturing has an expected EBIT of $63,000 in perpetuity and a tax rate
ID: 2660754 • Letter: T
Question
Tool Manufacturing has an expected EBIT of $63,000 in perpetuity and a tax rate of 35 percent. The firm has $170,000 in outstanding debt at an interest rate of 7.90 percent, and its unlevered cost of capital is 12 percent.
What is the value of the firm according to M&M Proposition I with taxes? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Tool Manufacturing has an expected EBIT of $63,000 in perpetuity and a tax rate of 35 percent. The firm has $170,000 in outstanding debt at an interest rate of 7.90 percent, and its unlevered cost of capital is 12 percent.
Explanation / Answer
Hi,
Please find the detailed answer as follows:
Value of the Unlevered Firm = EBIT*(1-Tax Rate)/Unlevered Cost of Capital = 63000*(1-.35)/.12 = 341250
Value of Levered Firm = Value of the Unlevered Firm + Tax Rate*(Outstanding Debt) = 341250 + .35*170000 = 400750
Answer is 400750.
Thanks.