Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Stocks X and Y have the following probability distributions of expected future r

ID: 2661260 • Letter: S

Question

Stocks X and Y have the following probability distributions of expected future returns:


a.) Calculate the expected rate of return, rY, for Stock Y (rX = 12.60%.) Round your answer to two decimal places.


b.) Calculate the standard deviation of expected returns, ?X, for Stock X (?Y = 19.83%.) Round your answer to two decimal places.


c.) Now calculate the coefficient of variation for Stock Y. Round your answer to two decimal places.

Probability X Y 0.1 -10% -25% 0.3 6 0 0.3 13 24 0.2 21 29 0.1 37 47





Explanation / Answer

exp return = -.25*.1+0+24*.3+29*.2+47*.1 = 17.675%