Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please answer the following finance questions. PLEASE SHOW AND EXPLAIN ALL WORK!

ID: 2661264 • Letter: P

Question

Please answer the following finance questions. PLEASE SHOW AND EXPLAIN ALL WORK!


1. Graham Inc. plans to buy a new machine, which costs $120,000. Graham will depreciate it fully over its useful life of 6 years, on a straight-line basis. It will then sell the machine for $20,000. Graham has an income tax rate of 32% and it uses a discount rate of 10%. Calculate the minimum pre-tax annual earnings generated by this machine to justify its purchase.


2. Munger Company plans to buy a machine for $180,000 with uncertain life. The resale value of the machine is zero. The following table shows its expected life :

Expected Life______Probability

5 years____________25%

6 years____________30%

7 years____________45%

The machine will save the company $50,000 annually while its running. Munger will depreciate it fully on a straight-line basis in 6 years. The tax rate of Munger is 32%, and the proper discount rate in this case is 12%. Should Munger buy this machine?


3. The H. Marks Company plans to buy a new machine for $70,000, which will save the company $17,000 annually. H. Marks will depreciate the machine on the ACRS with three-year life, the annual depreciation being 24%, 48%, and 28%. The company will use the equipment for 5 years, and then sell it for $12,000. The tax rate of the company is 31% and it will use 11% as the discount rate. Should H. Marks buy this machine?


4. T. Gayner Corp. plans to buy a machine and depreciate it fully over the next five years. The following table shows the expected life of the machine :

Probability________Expected Life

20%______________6 years

30%______________7 years

50%______________8 years

The machine will generate pre-tax savings of $20,000 annually. The tax rate of T. Gayner is 33%, and the proper discount rate is 12%. What is the maximum price that T. Gayner should pay for the machine?

Explanation / Answer

1).

depreciation per year = 120000/6 = 20000


let pre tax anuual earning be x


profit after tax = .68x


cash flow for year 1 to 5 = .68x+20000


cash flow for year 6 = .68x+40000


its npv should be equal to 120000


120000= .68x+20000)*PVIFA(10,6)+20000/1.1^6

120000 = .68X+20000)*4.3553+11289.47


.68X+20000 = 120000-11289.47)/4.3553 = 24960.51


x = 4960.51/.68 = $7294.86



2).

let expected life be 5 year


depreciation per year = 180000/6 = 30000

profit per year = (50000-30000)*(1-.32) = $13600


cash flow per year = 13600+30000 = $43600


PV = 43600*PVIFA(12,5) = 43600*3.6048 = $157169.28

now, let expected lyf be 6 year

depreciation per year = 180000/6 = 30000

profit per year = (50000-30000)*(1-.32) = $13600


cash flow per year = 13600+30000 = $43600


PV = 43600*PVIFA(12,6) = 43600*4.1114 = $179257.04


let expected lyf be 7 year

depreciation per year = 180000/6 = 30000

profit per year = (50000-30000)*(1-.32) = $13600


cash flow per year till year 6 = 13600+30000 = $43600

cash flow for year 7, = 50000*(1-.32) = $34000



PV = 43600*PVIFA(12,6)+(34000/1.12^7) = 43600*4.1114+(34000/1.12^7) = $194636.91


expected over all PV = .25*157169.28+.30*179257.04+.45*194636.91 = $180656.04


its initial cost = 180000


expected PV = $180656.04 > intial cost

so, he should buy the machine


depreciation for year 1 = .24*70000 = 16800

depreciation for year 2 = .48*70000 = 33600


depreciaitob for yr 3 = .28*70000 = 19600


profit after tax, after depreciaiton = .69*(17000-16800) = 138


cash flow = 138+16800 = 16938


profit after tax, after depreciation for yr 2 = 0


cash flow for yr 2 = 17000


cash flow for yr 3 = 17000


cash flow for yr 4 = 17000*.69 = 11730


cash flow yr 4 = 11730+12000 = 23730


PV = (16938/1.11)+(17000/1.11^2)+(17000/1.11^3)+(11730/1.11^4)+(23730/1.11^5) = $63296.80


PV is less than Purchase price i.e 70,000


so he should not purchase it


4).

let machine price = x

Depreciation per year = x/5


let expected year = 6 years


cash flow per year till year 5 = (20000-x/5)*.67+x/5 = 13400+.33*x/5


cash flow in year 6 = 20000*.67 = $13400


PV = (13400+.33*x/5)*PVIFA(12,5)+(13400/1.12^6)

PV = (13400+.33*x/5)*3.6048+6788.857

PV = (13400+.33*x/5)*3.6048+6788.857 = 13400*3.6048+(.33*3.6048/5)*x+6788.857=48304.32+6788.857+.23791x = 55093.177+.23791x


let expected year = 7 years

cash flow per year till year 5 = (20000-x/5)*.67+x/5 = 13400+.33*x/5


cash flow in year 6 and 7 = 20000*.67 = $13400


PV = (13400+.33*x/5)*PVIFA(12,5)+(13400/1.12^6)+(13400/1.12^7)

PV = (13400+.33*x/5)*3.6048+6788.857 = 13400*3.6048+(.33*3.6048/5)*x+6788.857=48304.32+6788.857+.23791x = 55093.177+6061.479+.23791x = 61154.656+.23791x


let expected year = 8 years

cash flow per year till year 5 = (20000-x/5)*.67+x/5 = 13400+.33*x/5

cash flow in year 6 and 7 and 8 = 20000*.67 = $13400

PV = (13400+.33*x/5)*PVIFA(12,5)+(13400/1.12^6)+(13400/1.12^7)+(13400/1.12^8)

PV = (13400+.33*x/5)*3.6048+18262.37

PV = 13400*3.6048+.33*3.6048/5)*x+18262.37 = .2379x+48304.32+18262.37 = .2379x+66566.69


expected PV = .2*( 55093.177+.23791x)+.3*(61154.656+.23791x)+.5*(.23791x+66566.69)


expected PV = x


expected PV = .2*55093.177+.3*61154.656+.5*66566.69+.23791x


expected PV = 62648.377+.23791x

x = 62648.377+.23791x

.76209x = 62648.377

x = 62648.377/.76209 = 82206


it should pay $82206 for the machine