Assume the risk free rate equals Rf = 4% and the return on the market portfolio
ID: 2663317 • Letter: A
Question
Assume the risk free rate equals Rf = 4% and the return on the market portfolio has expectation E [ Rm ] = 12% and standard deviation sm = 15%(The m after the R and the m after the s are subscripts, as if the f after the R in the risk free rate)
a) What is the equilibrium risk premium (that is, the excess return on the market portfolio)?
b) If a certain stock has a realized return of 14% what can we say about the beta of this stock?
c) If a certain stock has an expected return of 14%, what can we say about the beta of this stock?
Explanation / Answer
a) The equillibrium risk premium is calculated as:
Equillibrium risk premium = E(Rm) - Rf
= 0.12 - 0.04
= 0.08 or 8%
The excess return on the market portfolio is 8%
b) Realized return is the return that is actually earned over a given time period.it is important to understand that nothing can change the realized return.
According to Capital asset pricing model,
E(Ri) = Rf + [E(Rm) - Rf] * Beta
0.14 = 0.04 + 0.08 * Beta
0.1 = 0.08 * Beta
Beta = 1.25
Therefore, the beta of the stock is 1.25
c) Calculating the beta of the stock when the expected return is 14%
E(Ri) = Rf + [E(Rm) - Rf] * beta
0.14 = 0.04 + (0.08 * Beta)
0.1 = 0.08 * Beta
Beta = 1.25
Expected return equals some risk free rate plus a risk premium multilpled by the assets beta.
It is important to understand that the realized return is no way connected to the expected return.