5.a)The Australian government has just issued treasury bonds with a par value of
ID: 2665042 • Letter: 5
Question
5.a)The Australian government has just issued treasury bonds with a par value of $1,000, a maturity of 14 years and annual coupon rate of 9 percent. The current market price of the treasury bonds is $1,100.(i) Calculate the bond's expected rate of return. ( don't have the price of the bond? is it 90* PVIFA(r, 14years) + 1100*PVIF(r,14years) = 1100?)
(ii) How much would you pay for the bond if your required return is 10 percent? Show your workings.
b)Gree's preference shares are selling for $3.50 in the market and pay a 40 cent dividend.
(i) What is the expected rate of return on the preference share? (answer: Kps= 0.40/ 3.50?)
(ii) If an investor's required rate of return is 10 percent, how much would this investor be willing to pay to purchase the preference share? (this use V=D/K? V= 0.40/0.10?)