Suppose you have $25,000 which is currently in a CD at your bank and is about to
ID: 2665323 • Letter: S
Question
Suppose you have $25,000 which is currently in a CD at your bank and is about to mature. As an alternative to rolling the money over into a new two-year CD paying 1.15% annual interest (this rate is the same as what you would receive from another bank), you are considering investing the entire amount for at least two years. You have identified four possible investments, all of which have active secondary markets in case you want to sell them at any point after two years. Ignore investing costs such as commissions and taxes in your answer.SOLVE: What is Present Value?
I know PV = PV(0.0115, 2, , -25000)... but I cannot figure out if something should be in PMT.
Explanation / Answer
Fv = -$25,000 Pmt = $25000 * 1.15% =282.5 r = 1.15% n= 2 PV(rate,nper,pmt,fv) pv(.0115,2,282.5,-25000) =23,879.37