McDowell Industries sells on terms 2/10, net 25. Total Sales for the year are $
ID: 2674629 • Letter: M
Question
McDowell Industries sells on terms 2/10, net 25. Total Sales for the year are $ 1,200,000: 40% of the customers pay on the 10th day and take discounts, while 40 % pay on the 25th day and the other 20% pay, on average, 40 days after their purchases. The bad debts percentage is estimated to be 5%. Use a 365 day year. Calculate both the APR and EAR of d and e.a. What is the days sales outstanding?
b. What is the average amount of receivables?
c. What is the Dollar amount of the discounts?
d. What is the cost of trade credit to customers who do not take the discount and pay on day 25?
e. What is the cost of trade credit to customers who stretch the discount and pay on day 40?
f. What is the dollar cost of bad debts?
Explanation / Answer
a.
days sales outstanding = 40%*10 + 40%*25 + 20%*40 = 4 + 10 + 8 = 22
b.
average amount receivable = sales * days outstanding/365 = 1200000 * 22/365 = 72328.76
c.
cost of trade credit = 2% if discount is not taken for 15 days (25-10)
APR = cost is 2% for 15 days
EAR = for one year = (1+2%)^(365/15) - 1 = 61.91%
d.
cost of trade credit = 2% if discount is not taken for 30 days (40-10)
APR = cost is 2% for 30 days
EAR = for one year = (1+2%)^(365/30) - 1 = 27.24%
e.
dollar cost of bad debts = bad debt percentage * sales = 5% * 1200000 = 60000
Please rate my answer!
Thanks in advance :)