Conspicuous Consumption, Inc., a prominent consumer products firm, is debating w
ID: 2682607 • Letter: C
Question
Conspicuous Consumption, Inc., a prominent consumer products firm, is debating whether to convert its all-equity capital structure to one that is 43 percent debt. Currently, there are 2,100 shares outstanding and the price per share is $ 75. EBIT is expected to remain at $ 16,000 per year forever. The interest rate on new debt is 8 percent, and there are no taxes.
Ms. Brown, a shareholder of the firm, owns 100 shares of stock. Her cash flow is $under the current capital structure, assuming the firm has a dividend payout rate of 100 percent.(Do not include the dollar sign ($).Round your answers to 2 decimal places. (e.g.,16.32))
Ms. Brown
Conspicuous Consumption, Inc., a prominent consumer products firm, is debating whether to convert its all-equity capital structure to one that is 43 percent debt. Currently, there are 2,100 shares outstanding and the price per share is $ 75. EBIT is expected to remain at $ 16,000 per year forever. The interest rate on new debt is 8 percent, and there are no taxes.
Explanation / Answer
The earnings per share are:
EPS = €16,000/2,100 shares
EPS = €7.61
So, the cash flow for the company is:
Cash flow = €7.61 (100 shares)
Cash flow = €761
==============================
To determine the cash flow to the shareholder, we need to determine the
EPS of the firm under the proposed capital structure. The market value of the firm is:
V = 75(2,100)
V =157500
Under the proposed capital structure, the
firm will raise new debt in the amount of:
D = 0.43(157500)
•D = 67725
in debt. This means the number of shares
repurchased will be:
•Shares repurchased = 67725/70
Shares repurchased = 967.5