Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Corporate value model. Assume that today is December 31, 2008, and that the lowi

ID: 2688513 • Letter: C

Question

Corporate value model. Assume that today is December 31, 2008, and that the lowing information applies to Vermeil Airlines: - Ater-tax operating income (Ebit(1-T) for 2009 is expected to be $500 million. - The depreciation expense for 2009 is expected to be 100 million. - The capital expenditures for 2009 are expected to be 200 million. - NO change is expected in net working capital. - The free cash flow is expected to grow at a constant rate of 6% per year. - The required return on equity is 14%. - The WACC is 10% - The market value of the company's is 3 billion - 200 million shares of stock are outstanding Using the corporate value mode approach, what should be the company's stock price today?

Explanation / Answer

OFCF = EBIT(1-T) + depreciation - CAPEX - working capital - any other assets
Where:
EBIT = earnings before interest and taxes
T= tax rate
CAPEX = capital expenditure
So OFCF = 500 + 100 - 200 - 0 =400million

Value of the firm = SOFCF1/(WACC-g)
Where:OFCF1 = operating free cash flow
WACC = discount rate (in this case WACC)=10%
g = expected growth rate in OFCF=6%

So Value of Firm = 400/(10%-6%) = 10,000Milion

SO Equity Value of firm = Value of firm - Debt = 10000-3000 = 7,000Million

So stock price = Equity Value/No of shares outstanding = 7000/200 = $35 per share