Herrera Music Company is considering the sale of a new sound board used in recor
ID: 2698451 • Letter: H
Question
Herrera Music Company is considering the sale of a new sound board used in recording studios. The new board would sell for $25,500, and the company expects to sell 1,400 per year. The company currently sells 1,900 units of its existing model per year. If the new model is introduced, sales of the existing model will fall to 1,720 units per year. The old board retails for $21,400. Variable costs are 55 percent of sales, depreciation on the equipment to produce the new board will be $1,350,000 per year, and fixed costs are $1,250,000 per year.
Explanation / Answer
New board - $25,500 x 1,400 *45% = 16,065,000 CM
Old board - $21,400 x 1,720*45% = 16,563,600 CM
Total CM - $32,628,600 - FC 1,250,000 - Depreciation 1,350,000 = Pre tax income of 30028600 less 38% tax = Net Income of 18,617,732 + Depreciation of 1,350,000 = 19,967,732 Operation Cash Flow