A money manager is holding the following portfolio : Stock Amount Invested Beta
ID: 2701287 • Letter: A
Question
A money manager is holding the following portfolio : Stock Amount Invested Beta 1 $300,000 0.6 2 $300,000 1 3 $500,000 1.4 4 $500,000 1.8 The risk free rate is 6 percent and the portfolio%u2019s required rate of return is 12.5 percent. The manager would like to sell all of her holdings of Stock 1 and use the proceeds to purchase more shares of Stock 4. What would be the portfolio%u2019s required rate of return following this change? SHOW ALL WORK!! A money manager is holding the following portfolio : Stock Amount Invested Beta 1 $300,000 0.6 2 $300,000 1 3 $500,000 1.4 4 $500,000 1.8 The risk free rate is 6 percent and the portfolio%u2019s required rate of return is 12.5 percent. The manager would like to sell all of her holdings of Stock 1 and use the proceeds to purchase more shares of Stock 4. What would be the portfolio%u2019s required rate of return following this change? SHOW ALL WORK!! Stock Amount Invested Beta 1 $300,000 0.6 2 $300,000 1 3 $500,000 1.4 4 $500,000 1.8Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Current Scenario:
Portfolio Beta = 1.3
Required Rate of Return = Rf + B*(Rm - Rf)
12.5 = 6 + 1.3*(Rm - 6)
Rm = (12.5 - 6 + 7.8)/1.3 = 11%
Revised Scenario
Portfolio Beta = 1.525
Required Rate of Return (Changed) = Rf + B*(Rm - Rf)
Required Rate of Return (Changed) = 6 + 1.525*(11 - 6) = 13.625%
Answer is 13.625 or 13.63%
Thanks,
1 3,00,000 0.1875 0.6 0.1125 2 3,00,000 0.1875 1 0.1875 3 5,00,000 0.3125 1.4 0.4375 4 5,00,000 0.3125 1.8 0.5625 Total 16,00,000 1
1.3