Break even analysis The marvel Mfg. Company is considering whether or not to con
ID: 2702619 • Letter: B
Question
Break even analysis
The marvel Mfg. Company is considering whether or not to construct a new robotic production facility. The cost of the new facility is $630,000 and it is expected to have a six-year life with annual depreciation expense of $105,000 and now salvage value. Annual sales from the new facility are expected to be 1,950 units with a price of $1,000 per unit. Variable production costs are $560 per unit, and while fixed cash expenses are $79,000 per year.
a. Find the accounting and the cash break-even units of production.
b. Will the plant make a profit based on its current expected level of operations?
c. Will the plant contribute cash flow to the firm at the expected level of operations?
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
Explanation / Answer
a)
for accounting break even units = (fixed cost + depreciation)/(price - variable cost per unit)
= (79000 + 105000)/(1000-560) = 418.18
for cash break even units = fixed cost/(price - variable cost per unit)
= 79000/560
= 141.07
b)
annual sales revenue = 1950 * 1000 = 1950000
annual cost of sales = 560*1950 + 79000 = 1171000
annual depreciation expense = 105000
annual income = 1950000-1171000 - 105000 = 674000
yes the firm will make a gross profit of 674000
c)
cash flow = sales - cost of sales = 1950000-1171000 = 779000
yes the plant will contribute cashflow to the firm.
please rate my answer!
thanks in advance :)