Midwest Packaging\'s ROE last year was only 4%; but its management has developed
ID: 2705817 • Letter: M
Question
Midwest Packaging's ROE last year was only 4%; but its management has developed a new operating plan that calls for a debt-to-assets ratio of 45%, which will result in annual interest charges of $539,000. The firm has no plans to use preferred stock. Management projects an EBIT of $924,000 on sales of $11,000,000, and it expects to have a total assets turnover ratio of 3.6. Under these conditions, the tax rate will be 40%. If the changes are made, what will be the company's return on equity?
_____________
Please show calculation. Thanks.
Explanation / Answer
Net income = (EBIT-interest)*(1-tax rate) = (924,000-539,000)*(1-40%) = 231,000
Total assets = sales/asset turnover ratio = 11,000,000/3.6 = 3,055,556
Equity = total assets*(1-debt/assets ratio) = 3,055,556*(1-45%) = 1680556
So ROE = net income/equity = 231,000/1680556 = 13.75%
Hope this helped ! Let me know in case of any queries.