Portfolio required return Suppose you are the money manager of a $4.8 million in
ID: 2706624 • Letter: P
Question
Portfolio required return
Suppose you are the money manager of a $4.8 million investment fund. The fund consists of 4 stocks with the following investments and betas:
If the market's required rate of return is 12% and the risk-free rate is 7%, what is the fund's required rate of return? Round your answer to two decimal places.
%
Explanation / Answer
Required Rate of Return of
Stock A: = Rf+ (Rm-Rf)*Beta = 7 + (12-7)*1.50 = 14.50%
Stock B: = Rf+ (Rm-Rf)*Beta = 7 + (12-7)*-0.50 = 4.50%
Stock C: = Rf+ (Rm-Rf)*Beta = 7 + (12-7)*1.25 = 13.25%
Stock D: = Rf+ (Rm-Rf)*Beta = 7 + (12-7)*0.75 = 10.75%
Fund's Required Rate of Return = 14.50*0.38/4.8 + 4.5*0.44/4.8 + 13.25*1.38/4.8 + 10.75*2.6/4.8 = 11.19%
Answer: 11.19%