Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Milton Corporation recently paid a dividend of $1.70 per share, is currently exp

ID: 2708193 • Letter: M

Question

Milton Corporation recently paid a dividend of $1.70 per share, is currently expected to grow at a constant rate of 5%, and has a required return of 11%. Milton Corporation has been approached to buy a new company. Milton estimates if it buys the company, their constant growth rate would increase to 6.5%, but the firm would also be riskier, therefore increasing the required return of the company to 12%. Should Milton go ahead with the purchase of the new company?

No, because the value of the Milton Co. should decrease $3.17 per share.

Explanation / Answer

Current share price = 1.7*(1+5%)/(11%-5%) = 29.75


New share price after acquisition = 1.7*(1+6.5%)/(12%-6.5%) = 32.92


So the value of Milton Co has increased by 32.92-29.75 = 3.17 per share


Answer is: Yes, because the value of the Milton Co. should increase $3.17 per share.


Hope this helped ! Let me know in case of any queries.